Обоени фотоволтаици во фасадна функција

ОБОЕНИ ФОТОВОЛТАИЦИ ВО ФАСАДНА ФУНКЦИЈА Истражувачите од Фраунхофер Институтот за системи за соларна енергија развија нов процес на обложување за производство на соларни модули во боја. При интегрирање на фотоволтаиците како обвивка на зградите, архитектите првенствено се занимаваат со естетиката. Read more…

Производство на соларни ќелии за 1.5 пати побрзо со ротирачко печатење

Заедно со индустриските партнери, Fraunhofer ISE разви ново решение за метализација на соларни ќелии. Со новиот процес на печатење, овој процес е побрз за фактор 1,5. Заедно со системите за автоматизација Asys, Fraunhofer ISE разви нов производствен систем кој произведува Read more…

Ладилници за ладење на соларни модули

Научниците од Истражувачкиот институт за соларна енергија (SERI) на Универзитетот Кебангсаан во Малезија развија техника за пасивно ладење за фотоволтаични модули заснована на употреба на ладилници со повеќе нивоа со алуминиумски перки кои се применуваат на задната страна на панелите. Read more…

Масачусетс ќе постави соларна бариера за бучава долж автопат

Сончевата бариера за бучава долга 2,280 м. и висока 20 м. се очекува да генерира 802.000 kWh годишно, или еквивалент на снабдување со електрична енергија на 120 домови годишно, избегнувајќи приближно 1.4 милиони СО емисии. Таа ќе биде монтирана на Read more…

Фотоволтаични – термички панели од Кина

Развиен од кинескиот специјалист SolarMaster, панелот се продава во четири различни верзии со фотоволтаичен излез кој се движи од 340 до 545 W и сончева топлинска моќност од 910 до 1.436 W. Кинескиот производител на соларни панели SolarMaster Technology Co. Read more…

Тесла ја заврши својата фабрика во Остин вредна 1.1 милијарда долари за помалку од една и пол година

Се очекува во секој момент пуштање во редовна работа новата Гигафабрика на Тесла во Остин, Тексас, што потенцијално интересно барем за инвеститорите, е тоа што колку побрзо Tesla започне со производство на Model Y, толку побрзо ќе може да се Read more…

Колку сателити има во вселената

Во овој момент има илјадници сателити на небото над нас, кои орбитираат околу Земјата. Сателитите имаат многу намени за владата, војската, па дури и за цивилите. Тие ни даваат можност да имаме работи како пристап до Интернет, телевизија, GPS и Read more…

Шел ги заменува пумпите за брзо полнење во Лондон

Шел го отвори својот прв центар за полнење на електрични возила во Фулам – Лондон, каде пумпите за бензин и дизел на постоечка бензинска станица се заменети со точки за ултра брзо полнење. Центарот за полнење на Shell Fulham EV Read more…

Елон Маск штотуку го откри новиот мотоцикл на Тесла – Тесла модел М

ЕЛОН МАСК ШТОТУКУ ГО ОТКРИ НОВИОТ МОТОЦИКЛ НА ТЕСЛА – ТЕСЛА МОДЕЛ М Елон Маск го промени она што мислевме дека е невозможно. Со својата генијалност, тој му даде ново лице на технолошкиот свет. Овој човек со златни раце направи Read more…

SUN ROCK со соларни панели ќе генерира 1 милион kWh чиста енергија годишно

Холандската фирма MVRDV го објави првиот дизајн на својот претстоен проект „Sun Rock“ во Тајван, потполно еколошка и дизајнерска зграда, самоодржлива со електрична енергија. Предвидувајќи ја планираната транзиција на Тајван кон зелената енергија, карактеристиките на зградата Sun Rock, од нејзиниот Read more…