Замена на стандардните стакла со транспарентни фотонапонски стакла

Проектот IMPRESSIVE има за цел да го развие првиот целосно транспарентен фотонапонски уред со 14% ефикасност што ќе овозможи да се заштеди 15% од потрошувачката на енергија во европските фасадни згради со јужна ориентација. Со цел да се максимизира учеството на обновливите извори на енергија во градежниот сектор, употребата на Read more…

Соларните системи во служба на овоштарството

BayWa и Fraunhofer институт за системи за соларна енергија, заедно со други истражувачки партнери, го изградија првиот Агро-ФВ истражувачки објект за јаболка и други видови на органско овошје на фармата Нахтвеј во Гелсдорф во Рајнланд-Пфалц. Тоа е прв објект од ваков вид во Германија. Вкупната пробна површина на истражувачкиот проект Read more…

Пловна електрана од 2 MW во Албанија

Првата градежна фаза на најголемиот пловечки соларен парк во Албанија, со 2 MW, е приклучена на мрежата. Целата централа се очекува да снабдува електрична енергија до крајот на годинава. Во партнерство со Ocean Sun, норвешки сопственик и развивач на комерцијалната пловечка соларна технологија на компанијата, GCLSI е снабдувач на соларни Read more…

Првото складирање на енергија на компресиран воздух во Кина во солена пештера се поврзува со мрежата

Електричната станица за складирање енергија го компресира и складира амбиенталниот воздух под притисок во подземна солена пештера на мрежата во Чангжу, источна провинција Џиангсу. Кога е потребна електрична енергија, воздухот под притисок се загрева и се шири во експанзиона турбина што движи генератор кој произведува електрична енергија. Солената пештера е Read more…

Пчелите, фактор за нашиот опстанок

За да го одбележи Светскиот ден на пчелите на ОН, Hanwha Group ја претстави првата соларна кошница во Јужна Кореја, фотонапонска соларна кошница што користи електрична енергија произведена од сончева енергија. Како што се зголемуваат штетните ефекти од климатската криза низ целиот свет, популацијата на пчели – најважните опрашувачи во Read more…

Ласерско заварување на фотонапонски ќелии

Fraunhofer ISE разви ласерски процес кој флексибилно ги поврзува соларните ќелии Perc и Topcon без собирници преку алуминиумска фолија. Таканаречената технологија Foilmet не бара спроводливи лепила или лемење. Ова ја намалува потрошувачката на сребро за 30 проценти. Според Fraunhofer ISE, механички флексибилното поврзување овозможува не само заоблен дизајн на жицата, Read more…

Фотонапонски системи за своите домови и полначи за електрични возила

Се повеќе сопственици на куќи планираат поголема соларна инсталација. Тоа е затоа што тие сакаат да ја наполнат сончевата енергија во батериите на нивните електрични возила. Во Германија, сегментот на ФВ системи на покриви на самостојни и полусамостојни куќи повторно ќе доминира во новите градби оваа година. Ова е еден Read more…

САД безжично емитува 1,6 kW моќ на километар користејќи микробранови

Во она што го опишува како најзначајната демонстрација од ваков вид во половина век, Американската поморска истражувачка лабораторија (NRL) емитуваше моќност од 1,6 kW на растојание од еден километар со помош на микробранов зрак на истражувачкото поле на американската армија во Мериленд. Идејата за пренос на енергија на долги растојанија Read more…

Хаваи влегува низ голема врата преку соларна енергија

Хавајските домаќинства со соларна енергија на покривот наскоро ќе бидат наградени за разменување на електрична енергија со мрежата во шпиц, додека во Калифорнија, три јавни претпријатија се залагаат да ги натераат домовите опремени со соларна енергија да плаќаат дополнителни давачки бидејќи нивните месечни сметки за струја драстично се намалуваат. Монополското Read more…

Австрија обезбеди 240 милиони евра како помош за фотоволтаици на покривни површини

Австриската влада повеќе од четири пати го зголеми буџетот за реализација на нејзината програма за субвенции на соларни покриви за 2022 година. Австриската PV индустрија беше трпелива, но конечно доби помош. Финансиската и регулаторната рамка за субвенции за соларна енергија според Законот за проширување на обновливите извори на енергија (EAG) Read more…