Во првиот квартал од 2021 Тесла го презема водството во Норвешка

Published by admin on

Тесла продолжува активно да го освојува пазарот на автомобили со градење нови фабрики и зголемување на производството. И покрај постојано растечката конкуренција, компанијата одржува водечка позиција во кварталната продажба на пазарот на електрични возила. До денес, во првиот квартал на 2021 година, Тесла е најпродавана марка во Норвешка и се очекува да продолжи да ги зајакнува своите позиции и во другите квартали.
Според податоците објавени од ЕУ за електрични возила, заклучно со 17 март, Тесла регистрирал 1.689 возила од 1 јануари 2021 година. Нејзин најблизок конкурент е Ауди со 1.621 регистрација. Третото место му припаѓа на Peugeot со 1.541 регистрирани единици. Производителите како што се Волво (1.142), Нисан (1.129), Полестар (1.086) и Киа (963) се приближно на исто ниво едни со други и заостануваат зад лидерите со најмалку 400 регистрирани единици.
На пристаништето Драмен пристигната е нова група автомобили „Тесла“, што значи дека ќе има нов бран на регистрациите во наредните денови. Така, интересот на Норвежаните за Тесла продолжува да расте и во 2021 година може да донесе нови неочекувани и пријатни изненадувања.
Норвешка продолжува да води во транзицијата кон чист транспорт, а автомобилите Тесла сè уште се меѓу најпосакуваните од потрошувачите. Моделот 3 продолжува да има голем успех таму, но сепак испораките на Модел Y не се ни започнати во Норвешка. Моделот Y само дополнително ќе ја зајакне позицијата на Tesla во земјата, бидејќи норвешкиот народ претпочита SUV и компактни SUV.
Растот на продажбата на електрични возила во Норвешка е делумно резултат на владините напори да се ограничи продажбата на бензински и дизел возила. Властите имаат намера дополнително да ги зголемат даноците за сопствениците на автомобили со мотори со внатрешно согорување, како и да ја ограничат нивната употреба на голем број улици во градовите.
Владината цел е да ја забранат продажбата на нови возила со мотори со внатрешно согорување од 2025 година.
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *