Во Канбера се отвори првата станица за полнење на водород во Австралија

Published by Zoran Mitreski on

Neoen и ActewAGL ја отворија првата станица за полнење гориво на возила со водород во Канбера (Австралија), како грижа за новата флота на државната влада за автомобили со водород на возилата Hyundai Nexo.
Ова е проект на францускиот гигант за обновливи извори Neoen кој го разви проектот во соработка со австралиската ActewAGL.
Испораката на водород на станицата за полнење гориво се испланира да оди заедно со новата флота на владата на Австралиската територија на главниот град од 20 хидрогенски возила. Проектот е дел од договорот со владата на ACT со помош на 3 ветерни фарми во Хорнсдејл.
Министерот на ACT за енергија и намалување на емисиите, Шејн Ратенбури, го опиша отворањето како главна пресвртница во движењето на возилата со нулта емисија на штетни гасови.
Зелениот водород произведен е со користење на 100% со електрична енергија од ACT која користи исклучиво обновлива енергија.
„Има многу придобивки од возилата со водородни ќелии како овие. Тие имаат кратки времиња на полнење гориво, можат да се напојуваат со водород направен од обновлива енергија и исто така го прочистуваат воздухот додека возат што ќе помогне да се отстранат штетните честички произведени од бензински и дизел возила “, рече Ратенбери „Оваа станица ќе овозможи електрични возила со горивни ќелии на нашите патишта заедно со електрични возила со батерии, формирајќи силен брз пат до транспортот на нула емисии во Канбера“.
КОНСУЛТАЦИЈА, ПРОЕКТИРАЊЕ, ИЗВЕДБА И ОДРЖУВАЊЕ НА СОЛАРНИ СИСТЕМИ
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *