Татјана – јахта на водород

Published by Zoran Mitreski on

Острите, скоро агресивни линии на јахтата Татјана и даваат решителен авангарден ултра модерен изглед од секој агол.
Фокусот е усмерен на импресивните гостински простории со бројни простории за забава, барови, салони, кино, како и простор на приватност на сопственикот со канцеларија.
Секоја палуба на Татјана има изобилство на употреба на стакло и огледала кои играат со природната светлина додека се филтрира низ големи прозорци со слики.
Како инспирација, искористени се шесте основни елементи на вода, дрво, карпа, оган, метал и мраз и толкување преку разни суптилни селекции на материјали низ ентериерот.
Секој простор е споен во спротивставени, но сепак комплементарни материјали, од богата абадоса од макасар до еукалиптус и карара мермер.
Трпезаријата со седишта до 16 гости е ставена на средното ниво на предниот дел, додека во горниот преден дел: седечки бар, кружен салон и маса со базени дизајнирана од Порше.
Во центарот на јахтата, поврзувајќи го делот на базен со мала плажа, лежи големо централно скалило – стилизирана, геометриска патека обложена со ленти со светло за осветлување под нозете.
Внатрешноста на јахтата е исполнета со импрсивни воодешувачки фактори, кои се пример за генијалност на дизајнерите.
Нејзината единствена форма на труп е дизајнирана за оптимална ефикасност на горивото, како и за обезбедување опсег на крстарење од 7.500 наутички милји, а во пловниот објект е опремен и специјален издувен систем за нејзините мотори од серијата MTU 4000 што овозможува емисии на чист воздух, развиен заедно со Ролс Ројс.
КОНСУЛТАЦИЈА, ПРОЕКТИРАЊЕ, ИЗВЕДБА И ОДРЖУВАЊЕ НА СОЛАРНИ СИСТЕМИ
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *