SpaceX лансира ракета со 143 сателити

Published by admin on

Компанијата на Илон Маск SpaceX успешно ја лансираше мисијата Транспортер 1, соборувајќи го рекордот за најголем број на сателити досега испорачани во вселената само со една ракета.
На 24 јануари во 10 часот утрото ракетата СОКОЛ 9 на компанијата се подигна од Кејп Канаверал во Флорида заедно со 143 комерцијални и владини сателити.
Сателитите беа лансирани во синхрона орбита на сонцето, онаа орбита што останува во постојана дневна светлина, околу 500 км над површината на Земјата.
SpaceX е ракета дизајнирана да лансира многу сателити и навремено да им овозможи на инвеститорите да стигнат овие сателити во вселената по што пониска цена.
Еден милион долари чинеше поставување на сателит до 200 кг на ТРАНСПОРТЕР 1, а потоа само 5.000 УСД за секој дополнителен килограм.
Вкупната маса на сателитите на бродот беше околу 5.000 кг.
SpaceX не објави детален опис на сателитите на бродот, што значи дека целта и природата на некои од нив биле нејасни за време на лансирањето.
„Еден од проблемите е што ние не знаеме ниту со сигурност за што би служеле сите тие 143 сателити“, изјави за SpaceNews астрономот и експерт за вселенски летови Џонатан Мекдауел од Центарот за астрофизика во Харвард-Смитсонијан.
Со оглед на тоа што некои од сателитите се мали како кутија за чевли, тие тешко ќе можат да се следат во орбитата, што е неопходност да се избегнат судири со други сателити.
Само ова единствено лансирање ќе го зголеми бројот на активни сателити во орбитата за околу пет проценти, со оглед на тоа што во моментов орбитираат околу Земјата околу 3.000 активни сателити.
Како и да е, лансирањето е огромна пресвртница за SpaceX, дозволувајќи му да понуди нов вид на услуга неспоредлива со кој било друг давател на лансирање.
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *