Соларен систем во екстремни услови во норвешкото море

Published by admin on

 

Компаниите Еквинор и Сајпем во Норвешкото море во близина на островот Фроја, близу Трондхајм, тестираат пловечка PV низа под екстремно тешки временски услови и груби брановити води.
Системот ќе се заснова на пловечка соларна технологија развиена од Маритајм Мос, единица на Сајпем.
Инсталацијата 80 x 80 м ќе се гради до крајот на летото 2021 година и ќе се тестира за период од најмалку од една година.
Соларните панели ќе бидат инсталирани на висина помала од 3 м над површината на водата, соопшти компанијата без да соопшти дополнителни технички детали.
После периодот на практичното испитување, Еквинор ќе го процени производството на електрична енергија за да утврди колку суровите временски услови и грубите води влијаат врз нејзините перформанси.
Норвешката управа за водни ресурси и енергијата во моментов го разгледува проектот за одобрување, кој концепт се развива и анализира во последниве три години.
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *