SOLAR STRATOS – Стратосферски лет без капка на гориво

Published by Zoran Mitreski on

Solar Stratos е управувано летало со екипаж со капацитет на две лица, неверојатно голем распон на крилјата и можност целосно да работи со соларна енергија!
Масивниот распон на крилјата има двојна цел: не само што го олеснува летот на авионот без да користи толку многу придвижувачка моќ, туку исто така доаѓа и со соларни панели поставени на целата површина.
Авионот на компанијата со седиште во Швајцарија постави рекорд како прв авион со соларен погон кој достигнал височина од 25.000 метри.
Направен е од вообичаени стандардни материјали на телото и крилјата како и сите останати воздушни пловила.
Solar Stratos доаѓа со австриско производство на 20 kWh батерии, соларни панели од Sun Power со седиште во Калифорнија, а со оглед на висините што ги достигнува, пилотите ќе бидат облечени во специјално дизајнирани под притисок вселенски костуми изработени од руската компанија Звезда.
КОНСУЛТАЦИЈА, ПРОЕКТИРАЊЕ, ИЗВЕДБА И ОДРЖУВАЊЕ НА СОЛАРНИ СИСТЕМИ
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *