Шел ги заменува пумпите за брзо полнење во Лондон

Published by Zoran Mitreski on

Шел го отвори својот прв центар за полнење на електрични возила во Фулам – Лондон, каде пумпите за бензин и дизел на постоечка бензинска станица се заменети со точки за ултра брзо полнење.
Центарот за полнење на Shell Fulham EV располага со девет моќни, ултра-брзи точки за полнење од 175 киловати кои можат да ги полнат повеќето возила од 0-80 проценти во рок од 10 минути – три пати побрзо од пошироко користените брзи полначи од 50 kW.
Shell Fulham, исто така, располага со одржлив дизајн, вклучувајќи дрвен покрив со вградени соларни панели, покрив и излози кои користат двојно застаклување со високи изолациски својства. Како и сите полначи на Shell за EV во Британија, вклучувајќи ги и оние постоечки над 100 места, работат на 100% сертифицирана обновлива електрична енергија.
Центарот вклучува удобно место за седење, бесплатен Wi-Fi, кафуле и мала продавница.
Со повеќе од 130 целосни или хибридни модели на електрични возила што сега се достапни за купувачите, продажбата на ЕВ во Британија се забрзува со голема брзина.
Во декември 2021 година, продадени се 27.705 електрични возила, што претставува 25,5 отсто од сите нови регистрации тој месец. За да продолжи да се забрзува продажбата и користењето на ЕВ, инвестициите во инфраструктурата за полнење исто така ќе треба да расте соодветно.
Шел претходно изјави дека има амбиција да инсталира 50.000 полначи на улици низ цела Британија до 2025 година, а во јули 2021 година објави дека до 800 точки за полнење електрични возила ќе бидат инсталирани во дури 100 супермаркети Waitrose ширум Велика Британија до 2025 година.
Консултација, Проектирање, Изведба и Одржување на Соларни Системи
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *