Полначи за ЕВ наскоро ќе се приклучат на столбовите од уличните светла

Published by Zoran Mitreski on

Многу луѓе кои поседуваат електрично возило поседуваат и дом, така што можат да инсталираат полнач во нивната гаража или патека. Но, тоа обично не е опција за луѓето што изнајмуваат станови во згради.
„Ако сте изнајмувач или жител на апартман, можеби нема да имате пристап до приклучок од домот“, вели Миријам Буалегу, проект-менаџер во Метрополитен енергетскиот центар, непрофитна организација во Канзас Сити.
Нејзината група работи со градските власти за да помогне во надминување на оваа бариера за да можат повеќе жители да се префрлат на електрични возила.
Нивниот план е да додадат полначи на постојните столбови на уличното осветлување, каде што се лесни за гледање и погодни за пристап.
Во соработка со Универзитетот за Наука и Технологија во Мисури, тимот на Миријам мапираше области каде што може да бидат потребни полначи, како во близина на станбени комплекси, продавници и ресторани.
Тие ги елиминираа местата што не би работеле, како места каде тротоар поминува помеѓу столбот и влезот на паркингот. Тоа им остави соодветни 80 локации на работ на тротоарот. Тие планираат да инсталираат до 60 полначи на овие станици до крајот на годината.
Луѓето ќе можат да го паркираат своето возило преку ноќ, или неколку часа додека се во посета на деловна активност, а со тоа се овозможува проширен пристап до приклучок на изнајмувачите.
Консултација, Проектирање, Изведба и Одржување на Соларни Системи
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *