Ние ги чекаме тука, а тие заминале во Индија

Published by admin on

Гласините за фабрика на Тесла што доаѓаат од Индија се интензивираат, бидејќи се чини дека локалниот главен министер го потврдува планот на Тесла за производство на електрични возила и батерии во Карнатака.
Тесла има долга историја на размислување и идеја за влез на индискиот пазар, така што уште во 2016 година, извршниот директор Илон Маск изјави дека Тесла планира да влезе во индискиот пазар, но тие планови привремено беа одложени.
Тесла очигледно направи некои истражувања за воспоставување присуство во земјата, но постоеше одредена конфузија околу можноста на Тесла дури и да ги увезува своите возила во Индија тогаш, поради регулативите што го принудуваа да има производствен капацитет во земјата, пред да може да ги увезува своите возила.
Премиерот Нарендра Моди дури се состана со Маск за тоа време, а подоцна, индискиот министер за транспорт ја посети Тесла да понуди земјиште за изградба на фабриката во Индија.
Претставници на локалната самоуправа открија разговори со раководните лица на Тесла, а минатиот месец Тесла официјално инкорпорираше индиска компанија во Бенгалуру, главниот град на јужната индиска држава Карнатака, за отворање на единица или фабрика за производство на електрични автомобили и батерии.
Како изгледа дека дел од светот не се заклучуваат во апатија поради настанатата ситуација од Ковид 19, туку интелигентно и забрзано се престројуваат према новите услови на делување и живот, кој ќе биде суштински различен од овој што веќе го знаеме.
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *