НАСА извлекува кислород од тенката атмосфера

Published by Zoran Mitreski on

НАСА пријави уште еден вонземски успех во последната мисија на Марс: претворање на јаглерод диоксид од Марсовата атмосфера во чист кислород за дишење, соопшти американската вселенска агенција во средата.
Невидената екстракција на кислород, буквално од воздухот на Марс, беше постигната во вторникот со експериментална направа на бродот „Упорност“, научен ровер со шест тркала, кој слета на Црвената планета на 18 февруари по седуммесечно патување од Земјата.
Во првото активирање, инструментот со големина на тостер, наречен MOXIE, кратенка за експериментот за употреба на ресурси во кислород во Марс, произведе околу 5 грама кислород, што е еквивалентно на дишењето во вредност од околу 10 минути за еден астронаут, рече НАСА.
Иако првичните резултати беа скромни, подвигот го означи првото експериментално извлекување на воздух од атмосферата на друга планета за директна употреба од страна на луѓето.
Атмосферата на Марс, што е само 1% од атмосферската густина на планетата Земја, се состои од молекуларен азот и аргон, додека кислородот на Марс е во занемарливи количини.
Но, обилното снабдување се смета за клучно за евентуално истражување на Црвената планета од страна на луѓето, и како одржлив извор на воздух за дишење за астронаутите и како неопходна состојка за ракетното гориво да ги носи дома.
Според НАСА, за да се извлечат четворица астронаути од површината на Марс, ќе бидат потребни околу 7 метрички тони ракетно гориво, во комбинација со 25 метрички тони кислород.
Транспортирањето на машина за конверзија на кислород од еден тон на Марс е попрактично отколку обидот да се извлечат 25 тони кислород во резервоарите од Земјата, рече главниот истражувач на MОКСИ, Мајкл Хехт, од Технолошкиот институт во Масачусетс, во соопштението за новини на НАСА.
КОНСУЛТАЦИЈА, ПРОЕКТИРАЊЕ, ИЗВЕДБА И ОДРЖУВАЊЕ НА СОЛАРНИ СИСТЕМИ
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *