Кога морето и копното ќе се спојат

Published by admin on

Познатата италијанска фирма за дизајнирање на јахти „Лазарини“ претстави дизајн на амфибиски „крабмаран“ на соларен погон, кој ќе биде прв во светот.
Наречен Пагурус, неверојатната суперјахта од 82 метри (25 метри) ја спојува соларната технологија со иновативен дизајн.
Првично замислен за воена употреба, овој уникатен пловен објект сега му се нуди на приватниот сектор, со неверојатна цена од 24.000.000 евра.
Терминот крабмаран потекнува од првата сесија на идеи на компанијата со комбинирање на зборовите „рак“ и „катамаран“.
Пагурус е нивни трет проект инспириран од карактеристиките на ракот, истакнат не само во неговите форми на катамаран, туку и во неговите функции преку фактот што може да се движи по песок исто како и ракот.
Пагурус може да прими до осум гости и четири члена на екипажот, располагајќи со три спални соби плус салон, кујна и бања.
Јахтата е изградена со двојни челични трупови, од кои секоја може да биде конфигурирана да одговара на различните барања за внатрешен дизајн. Неговите простори за живеење се поделени преку двата трупа, кои се поврзани преку челичен мост и кула палуба.
Пагурус е опремен со двоен погон, заедно со двоен дизел мотор со 890 КС, обезбедувајќи проценета максимална брзина од 24 јазли (44 км / ч или 28 км / ч). Цилиндри со двојни челични завртки се наоѓаат во потопениот дел од трупите, на кои има спирални прирабници како навој на завртка. Секоја завртка е со должина од 6,5 метри и 1,2 метри во дијаметар. Овие ротирачки цилиндри се поврзани со трансфлуиден пренос и се способни да создадат енергија за полнење на батериите на јахтата при крстарење.
Пловилото е исто така дизајнирано да биде опремено со соларни панели преку горните површини на јахтата и заедно со шест батерии од 360 V – секоја со капацитет од 40 kWh – обезбедувајќи проценети шест до седум часа со 4 јазли (5 – 7 км / ч) во целосен електричен режим.
Кога Пагурус ќе стигне на копно, ротирачките цилиндри се спуштаат надолу за приближно 60 см, со што се трансформира катамаранот во амфибиско возило кое може да се движи преку песок или кал со максимална брзина од 35 км (22 км / ч).
„Пагурус спојува иновативен автомобилски дизајн со наутички дизајн за да го создаде првиот амфибиски катамаран во историјата“, вели Лазарини.
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *