Кина го држи клучот за откажување на половина од светските ископи на јаглен

Published by Zoran Mitreski on

Со зголемениот притисок врз светските влади да отпочнат со процес за замена на фосилните горива, Кина и останатите земји во Југоисточна Азија, Европа и Јужна Азија може да помогнат да се постигне еколошка иднина без јаглен на климатскиот самит COP26, планиран во Глазгов во ноември.
Според климатскиот договор потпишан во Париз во 2015 год. 84 членки од светските влади се обврзаа дека нема да дозволат нови постројки за јаглен или немаат планови за такви капацитети.
Во извештајот, составен од персоналот на лондонската климатска база „Е3Г“, се наведува дека Кина е дом на 55% од светскиот гасовод за нови јаглени капацитети и заедно со: Индија, Виетнам, Индонезија, Турција и Бангладеш заеднички учествуваат со 82% од плановите за нови фабрики за јаглен во светот.
Авторите на извештајот тврдат дека кинеските заемодаватели стојат зад 76% од африканскиот гасовод со јаглен. Бидејќи дел од повеќе од 40 GW капацитет за производство на јаглен, финансираат државни тела во 20 нации, нацијата е опишана како „последниот преостанат главен снабдувач на јавни финансии за прекуокеански проекти за јаглен “.
Во извештајот се спомнува дека Кина откажа 484 GW фабрики за јаглен според парискиот договор, што резултираше со 74% повлекување во одобрувањата за нови капацитети за јаглен.
Глобалниот извештај за нови ископи на јаглен нагласи 16 држави кои имаат планови за само една нова фабрика за јаглен, и кои, според тоа, можат да го продолжат датумот за одлучување за постепено отстранување на фосилните горива, а во Африка ќе снабдува девет земји: Етиопија, Нигер, Мароко, Мадагаскар, Џибути, Есватини, Брегот на Слоновата Коска, Кенија и Танзанија. Азиските нации Узбекистан, Тајланд и Камбоџа се исто така на листата, заедно со Австралија и Папуа Нова Гвинеја, Мексико и Полска.
Меѓутоа, пет од тие земји – Австралија, Мексико, Полска, Тајланд и Камбоџа – наведени меѓу 14 глобални „заостанувања“ истакнати во извештајот, се чини дека кон нив треба да се направи уште повеќе лобирање. На друго место, студијата го критикуваше недостатокот на напредок во Колумбија, Босна и Херцеговина, Србија, Бразил, Монголија, Лаос, Боцвана, Зимбабве и Мозамбик.
Околу 19 нации беа опишани како „лидери“ во движењето за укинување на јагленот, вклучително: Велика Британија, Канада, Холандија, Германија, Грција, Египет, Македонија, Црна Гора, Малезија, Брунеи, Шри Ланка, Пакистан, Сенегал, Замбија, Демократска Република Конго, Гвинеја, Гана, Намибија и Мјанмар.
Консултација, Проектирање, Изведба и Одржување на Соларни Системи
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *