Изградба на брз железнички воз – Маглев од 1.000 км/ч

Published by Zoran Mitreski on

Изградбата на брз железнички проект Маглев од 1.000 км на час започнува во Шанкси во Северна Кина.
Кинеската потрага по брзи возови Маглев направи уште еден чекор со почетокот на изградбата на тест линија што може да управува со брзина до 1.000 километри на час во провинцијата Шанкси во Северна Кина.
Последниот произведен воз во Кина е пуштен во употреба на возовите Маглев што сообраќаат со брзина до 620 километри на час во почетокот од оваа година. Другите нации како Јапонија и САД исто така ги зголемуваат напорите за истражување и развој и испитувања на вакуумски возови.
Брзата пруга Маглев, дизајнирана од Северниот Универзитет во Кина и Третиот истражувачки институт во Кина, воздушна вселенска наука и индустрија Корп, користи процеси на низок вакуум и магнетна суспензија.
Овие технологии значат дека возовите ќе имаат потенцијал да патуваат далеку побрзо од сегашните брзи возови од 350 километри на час, објавија кинеските медиуми, повикувајќи се на Ма Тиехуа, декан на Факултетот за електротехника и контрола на инженерството во Северно Централниот Универзитет.
Оваа технологија може да се користи за експерименти, но засега тешко дека ќе биде усвоена за комерцијални и инженерски проекти, изјави во средата Жао Џиан, професор на универзитетот во Пекинг.
Безбедноста е клучното прашање за масовниот транспорт, па затоа е нејасно како едно лице може да управува со возови со толку голема брзина под состојба близу до вакуум, изјави контролата на железничката индустрија од Шангај за Глобал тајмс.
„Супер Куршум Маглев Воз“ со максимална брзина од 620 километри на час, засега е назначен да го пополни јазот на брзината помеѓу сегашните брзи железнички возови и авиони што летаат со 800 километри на час.
КОНСУЛТАЦИЈА, ПРОЕКТИРАЊЕ, ИЗВЕДБА И ОДРЖУВАЊЕ НА СОЛАРНИ СИСТЕМИ
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *