Елон Маск штотуку го откри новиот мотоцикл на Тесла – Тесла модел М

Published by Zoran Mitreski on

ЕЛОН МАСК ШТОТУКУ ГО ОТКРИ НОВИОТ МОТОЦИКЛ НА ТЕСЛА – ТЕСЛА МОДЕЛ М
Елон Маск го промени она што мислевме дека е невозможно. Со својата генијалност, тој му даде ново лице на технолошкиот свет. Овој човек со златни раце направи револуција во индустријата за електрични возила со својата футуристичка визија и најсовремените електрични возила.
Но, тоа не е сè, бидејќи неговата брилијантна компанија, Тесла, даде совети за нов додаток во своето семејство, мотоцикл – познат како Model M.
Едно од неговите значајни достигнувања е редефинирањето на ветувањата и компонентите на возилата. Какво и да е возилото, без разлика дали е теренец, камион или други категории на автомобили, Eлон ги допре и ги револуционизира. Но, за оној за кој се знае дека има толкаво влијание во светот на електричните автомобили, е изненадување што тој допрва треба да го допре сегментот на мотоцикли.
Од 2019 година, пазарот на електрични мотоцикли и скутери вреди над 30 милијарди долари. Компаниите „Лајм“ и „Бирд“ и двете продаваат скутери, кои вклучуваат сè, од големи мотоцикли за крстарење по автопат до мали скутери.
И во текот на следните неколку години, пазарот се предвидува да расте со годишна стапка со повеќе од 4 проценти и да достигне 40 милијарди долари до 2026 година.
Предност на електричниот мотоцикл е она што е познато како моментален вртежен момент. Ова е исто како предноста на целосно електричните автомобили. Електричниот мотоцикл Tesla е управуван од моќен мотор кој може да генерира моментална моќ што обезбедува брзо забрзување.
Тесла моделот М не само што е наменет да биде електрична алтернатива за љубителите на мотоцикли, туку е наменет и да ги надмине перформансите и брзината на конвенционалните возила на две тркала. Овој подвиг не треба да биде премногу тежок за електричен мотоцикл.
Моделот М не би имал ретровизори, туку би бил заменет со камера. Маск сега веројатно го прави тоа веќе со Cybertruck. Со помош на камерите поставени одзади, возачите ќе можат лесно да гледаат зад нив.
Ова би го олеснило непреченото менување на коловозните ленти без да мора физички да се свртите. Понатаму, камерата одзади би се затемнувала во зависност од условите на осветлување и би имала функционалност против отсјај дури и при екстремно осветлени услови.
Моделот М ќе има дисплеј на допир и сличен кориснички интерфејс како возилото Тесла. Оперативниот панел со екран на допир ќе биде напред со возачот. Моделот М на Tesla има поголема контролна табла што го прави совршено прилагоден за екосистемот на Tesla.
Всушност, Tesla произведува автомобили кои се многу слични на компјутери на тркала што е во согласност со филозофијата зад компанијата. Дисплејот е прилично огромен што нè остава да се прашуваме дали може да прикаже што е можно повеќе информации на екранот додека го одржува мотоциклот во форма за да ги одржува работите што е можно подискретни.
Панелот ќе ги вклучува и дневниот и ноќниот режим, така што може да се користи при услови на многу висока или слаба осветленост. Исто така, отелотворува многу од карактеристиките што ги поврзуваме со дисплеите на Tesla.
Најголемата и најистакната карактеристика на оваа машина е горниот екран на допир. Овој екран е издлабен нагоре кон возачот и има дневни и ноќни режими. Овие режими во основа се за подобрување на видливоста без одвлекување.
Дополнително, ви овозможува пристап до богата содржина и нуди мобилно поврзување за да можете да имате пристап до вашите омилени песни или нови ресторани каде и да сте.
Едноставно кажано, Model M е автомобил на Тесла на две тркала.
Консултација, Проектирање, Изведба и Одржување на Соларни Системи
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *