Бизнисот со полнење на електрични возила постанува попрофитабилен отколку со фосилни горива

Published by Zoran Mitreski on

Нафтениот гигант BP тврди дека употребата на нивните импулсни полначи за електрични возила постануваат попрофитабилни отколку полнењето со фосилни горива на автомобилите со внатрешно согорување. Штом тоа веќе се случува, тоа означува голема пресвртница за EV и „Моторите со внатрешно согорување“.
Бизнисот на полнење ЕВ, полнење на автомобил со електрони наместо согас или дизел базиран на нафта, отсекогаш бил носител во загубите за нафтените компании како Shell и BP, кои навидум се влечат во електричната иднина клоцајќи и врескајќи. Сепак, тоа може да се промени, бидејќи најновите бројки на BP покажуваат дека нејзината мрежа на станици за брзо полнење батерии „BP pulse“ со седиште во Велика Британија, се приближува до нивоата на профитабилност што ја споредуваат со полнењето на бензин.
А профитабилноста во поделбата би можела сама по себе да биде очигледна до 2025 година. „Ако размислуваме за резервоар гориво наспроти брзо полнење, се приближуваме до место каде деловните основи на брзото полнење се подобри отколку на фосилното гориво“, вели Ема Дилејни, шефица на клиенти и производи на BP која ја даде изјавата за Ројтерс. Дилејни не откри прецизно кога British Petroleum очекува профитот од полнењето на ЕВ да ги потисне традиционалните профити на гориво, но компанијата објави дека нејзината продажба на електрична енергија за полнење ЕВ пораснала за 45% само од Q2 до Q3 од 2021 година. Генерално, гледаме огромна можност за брзо полнење за потрошувачите и бизнисите, како и за услугите на возниот парк генерално.
Компанијата British Petroleum планира да го зголеми својот бизнис за полнење EV во наредните години од сегашните 11.000 станици на целосно 70.000 станици за полнење до 2030 година, за разлика од ривалската енергетска компанија, Шел, која веќе има сопствена шема за полнење на ЕV. BP ќе остане фокусирана на брзо DC полнење (во опсегот од 50 – 150 kW). Вреди да се напомене дека BP почна да инвестира во израелската технолошка компанија за брзо полнење StoreDot уште во 2018 година. Останува да се види дали планираното проширување на компанијата за брзо полнење ќе ја искористи новата технологија од тој извор. Досега, генералниот консензус беше дека големите нафтени компании беа против електрификацијата, бидејќи ширењето на EV се чини дека го загрозува еден од нивните основни деловни модели. Овие компании би можеле да го искористат својот постоечки начин на функционирање, на начин што не само што ја унапредува причината за електрификацијата, туку во пракса е и попрофитабилен бизнис од продажбата на фосилни горива.
Консултација, Проектирање, Изведба и Одржување на Соларни Системи
Контакт: 075 480 380
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *