AeroDelft’s Phoenix – Првиот авион на течен водород во светот

Published by admin on

Еколошките барања во авијацијата стануваат сè построги секоја година, а дизајнерите на авиони треба да бараат нови технички решенија што би го намалиле влијанието на авионите врз глобалните климатски промени. Електричните летала со горивни ќелии на гориво се сметаат за скоро еколошки, бидејќи испуштаат само вода (H2O) и топол воздух.
Тим од 44 студенти од Технолошкиот универзитет во Делфт, нарекувајќи се тим АероДелфт, претстави прототип, чија цел е да биде првиот авион со течен водород во светот.
Прототипот, наречен Phoenix PT, се напојува со горивна ќелија од 1500W, заедно со пакет батерии за напојување и безбедност при полетување.
Авионот има распон на крилјата од 5,7 м и тежи само 50 кг. Напојуван од електричен мотор на опашката, Феникс е во состојба да лета 7 часа со само 1 кг течен водород, прелетувајќи растојание повеќе од 500 км. Водородот се чува во криогенски резервоар на -253 ° C и се загрева до 0 ° C со употреба на комплексен систем на цевки. Феникс исто така е дизајниран да има невообичаено низок профил на бучава.
Компанијата очекува првиот лет на водороден погон да се случи до 2025 година и првиот комерцијален авион на водороден погон да започне со работа до 2035 година.
Тимот работи на меѓународно ниво за развој на упатства за сертифицирање на погонот на водород.
Тие веруваат дека нивната работа може да се искористи при производството на првиот патнички авион на водород, како што е Greenliner, што ќе лета до 2030 година. Greenliner е патнички авион со течен водород, способен да лета со 19 патници плус 2 пилоти со опсег до 925 км.
Categories: Сите

0 Comments

Напишете коментар

Avatar placeholder

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *