SOLAR STRATOS – Стратосферски лет без капка на гориво

Solar Stratos е управувано летало со екипаж со капацитет на две лица, неверојатно голем распон на крилјата и можност целосно да работи со соларна енергија! Масивниот распон на крилјата има двојна цел: не само што го олеснува летот на авионот без да користи толку многу придвижувачка моќ, туку исто така Read more…

WIND CATCH – може да напојува 80.000 домови

Норвешките системи за фаќање ветер (WCS), во соработка со Ајбел и Одделот за енергетска технологија, објавија планови за комерцијализација на нејзината неверојатна технологија за фаќање на ветер, за која се надеваат дека ќе можат да се натпреваруваат со на дното поставените турбини и други лебдечки системи. Фаќањето на ветер се Read more…

Такси возилата во Мадрид ќе се напојуваат со соларен водород

Шпанскиот FRV се согласи да учествува со средства од 100 милиони евра за производство на водород преку електролизатор од 10 MW, напојуван од соларна централа од 20 MW. Шпанската фирма за изведба на PV системи Fotowatio Renewable Ventures (FRV), единица на Абдул Латиф Jемил Енерџи со седиште во Обединетите Арапски Read more…

Хибриден соларен систем

Соларен систем со инсталирани: Inverter Fronius Symo Gen24 Plus, 8 kW Fronius Smart meter 65A Литиумска батерија BYD 7.7 kW Монокристални панели Trina Solar 445 W Консултација, Проектирање, Изведба и Одржување Контакт: 075 480 380 zmitreski@efixelectrical.com.mk www.efixelectrical.com.mk

Услуга за ладење со соларен погон

Малите земјоделци во индиската држава Бихар продуктивно ја користат сончевата енергија за да ги намалат своите загуби и да ги зголемат своите приходи, благодарение на иновативната услуга за ладење на лесно расипливи производи. Oorja Development Solutions, децентрализиран снабдувач на соларни решенија, лансираше ладилник со соларен погон како услуга, во индиската Read more…

Airlander 10 – воздушни бродови кои ги намалуваат емисиите на јаглерод до 90%

За многу децении летањето од А до Б значеше седење во метален сад со мали прозорци – неопходност, но не секогаш задоволство, додека во развојот на Ерландер, целото искуство е пријатно и користењето претставува вистинско задоволство. Ерландер 10 е хибриден електричен прототип на ХАВ, кој нуди прозорци од подот до Read more…

35,9% Рекордна ефикасност за силиконска соларна ќелија

Fraunhofer ISE разви нова монолитна соларна ќелија со тројна спојка – или поточно, III-V // Si тандем соларна ќелија – која претвора 35,9% од сончевата светлина во електрична енергија. Fraunhofer ISE спроведува врвни истражувања во фотоволтаици веќе четириесет години. Континуирано, институтот донесува рекордни ефикасности на ќелиите во различни класи на Read more…

Вештачки лист кој создава кислород

Овој прв прототип го создаде Џулијан Мелхиори, лист кој се состои од хлоропласти (органски состојки пронајдени во растителни клетки и еукариотични алги кои спроведуваат фотосинтеза) суспендирани во тело направено од протеин од свила. Листот може да се користи во истражување на вселената како генератор на кислород. Неговата предност во однос Read more…

Рускиот нафтен гигант Лукоил нарачува соларен парк од 20 MW

Рускиот снабдувач на нафта и гас, Лукоил го пушти во употреба својот прв соларен парк со моќност од 10 MW во Русија во 2018 година. Таа централа се наоѓа во рафинеријата „Волгоград“ на Лукоил, на парцели што не се вклучени во производствениот циклус. Лукоил го приклучува и својот втор 20 Read more…

Ракопис стар 500 години опишува вселенски ракети во 3 фази и зборува за летови кон месечината

Некои истражувачи веруваат дека некогаш постоела високо развиена култура на Земјата. Но, како резултат на непознати околности, цивилизацијата била уништена. За тоа сведочат археолошките наоди кои не можат да се објаснат од научна гледна точка на современото општество. Постои и верзија дека во минатото, нашата планета ја посетувале вонземјани, претставници Read more…